علاقه – سود نشستن افراد عاشق شخصیت افراد

علاقه – سود: نشستن افراد عاشق شخصیت افراد نشانه شخصیت سرگرمی فال شخصیت شناسی

گت بلاگز اخبار اقتصادی و بازرگانی ۵ تفاوت اوراق «مسکن» و «ملی»

به گزارش دنیای اقتصاد ؛ دومین مسیر عرضه اوراق تسهیلات خرید مسکن، برابر متقاضیان گشوده شد. متقاضیان وام بدون سپرده مسکن که تاکنون تنها به اوراق بانک مسکن با نما

۵ تفاوت اوراق «مسکن» و «ملی»

۵ تفاوت اوراق «مسکن» و «ملی»

عبارات مهم : بازار

۵ تفاوت دو نوع اوراق تسهیلات ملکی

به گزارش دنیای اقتصاد ؛ دومین مسیر عرضه اوراق تسهیلات خرید مسکن، برابر متقاضیان گشوده شد. متقاضیان وام بدون سپرده مسکن که تاکنون تنها به اوراق بانک مسکن با نماد «تسه» دسترسی داشتند، حالا با عرضه اوراق مسکن بانک ملی با نماد «تملی» در بازار سرمایه، حق گزینش پیدا می کنند. این دو نوع اوراق، ۵ تفاوت با یکدیگر دارند از جمله اینکه «مبلغ» وام ترکیبی از مسیر اول، زیاد از دیگری هست. با این حال، «محدودیت عمر بنا» جهت آپارتمان های مشمول وام اوراق، در مسیر دوم از بین بردن شده است هست. سقف وام اوراق مسکن در مسیر دوم بر حسب طبقه بندی شهرها اعلام شد.

۵ تفاوت اوراق «مسکن» و «ملی»

عرضه اوراق حق تقدم استفاده از تسهیلات بدون سپرده مسکن از دومین مسیر بانکی شروع شد. روز گذشته اوراق تسهیلات مسکن بانک ملی با نماد «تملی» رسما در فرابورس معرفی و عرضه آن شروع شد. به این ترتیب مسیر جدیدی جهت متقاضیان خرید مسکن که قصد استفاده از تسهیلات بانکی بدون نیاز به سپرده گذاری جهت منزل دار شدن دارند، ایجاد شد. تا زمستان سال گذشته تنها بانک مسکن بود که اوراق تسهیلات را در ازای سپرده های ممتاز جذب شده است منتشر می کرد و این اوراق که هر فقره از آنها حق تقدم اخذ ۵۰۰ هزار تومان تسهیلات مسکن را به خریدار می دهد، با نماد «تسه» در بازار رسمی فرابورس مبادله می شد. این در حالی است که از امروز نماد دیگری موسوم به «تملی» در فرابورس معرفی و عرضه شده است و به واسطه آن، اوراق تسهیلات مسکن بانک ملی که انتشار آنها از دی ماه سال گذشته در این بانک شروع شده است هست، مبادله می شود.

مهم ترین شاخصه اوراق تازه که از سوی بزرگ ترین بانک دولتی منتشر می شود، انحصارشکنی از بازار اوراق مسکن است که پیش از این تنها بانک عامل بخش مسکن در آن یکه تاز بود. این اقدام بانک ملی علاوه بر اینکه به شکل گیری مسابقه میان دو بانک جهت جذب سپرده گذاران زیاد منجر می شود، به کم کردن قیمت اوراق در پی زیاد کردن عرضه منجر خواهد شد و در نتیجه وام بدون سپرده خرید مسکن، ارزان تر از گذشته در اختیار خریداران مسکن قرار خواهد گرفت. علائم اولیه مسابقه میان دو بانک ملی و مسکن در بازار اوراق تسهیلات از هم اکنون در بازار نمود پیدا کرده هست، چراکه پیامد این مسابقه مثبت را می توان در از بین بردن سقف سنی ملک جهت دریافت تسهیلات از محل اوراقی که بانک ملی پرداخت می کند، مشاهده کرد. همچنین سقف مبادله روزانه اوراق جهت هر فرد از سوی بانک ملی از بین بردن شده است که می تواند تقاضای سرمایه ای را جهت استفاده از تسهیلات از محل اوراق جنبش کند. با این حال ۵ تفاوت میان دو دسترسی بانکی به اخذ تسهیلات از محل اوراق مسکن وجود دارد که می تواند در ماه های آینده به تقویت فضای رقابتی نیز منجر شود. منفعت نهایی این فضای رقابتی عاید خریداران مسکن خواهد شد، چراکه به جذب زیاد منابع جهت پرداخت وام مسکن منجر شده است و در عین حال بهای تمام شده است وام مسکن می تواند جهت متقاضیان ارزان تر تمام شود. به گزارش «دنیای اقتصاد»، روز گذشته نماد اوراق تسهیلات مسکن بانک ملی موسوم به «تملی» در بازار رسمی فرابورس معرفی شد. با گشایش این نماد، امکان مبادله اوراق تسهیلات مسکن در این بخش از بازار سرمایه از امروز فراهم شده است و سپرده گذاران در «حساب سپرده سرمایه گذاری طرح مسکن» بانک ملی می توانند در صورت تمایل، اوراق خود را به متقاضیان دریافت وام خرید مسکن از بانک ملی به قیمت روز بفروشند.

به گزارش دنیای اقتصاد ؛ دومین مسیر عرضه اوراق تسهیلات خرید مسکن، برابر متقاضیان گشوده شد. متقاضیان وام بدون سپرده مسکن که تاکنون تنها به اوراق بانک مسکن با نما

بانک مرکزی در سال ۹۵ مجوز ورود بانک های تجاری به انتشار اوراق تسهیلات مسکن و ورود به فضای پرداخت وام مسکن را صادر کرد ولی تا زمستان سال گذشته هیچ بانکی جهت استفاده از این مجوز اقدام نکرد. در دی ماه سال گذشته بانک ملی بعد از طی مراحل قانونی رسما از برنامه ریزی جهت انتشار اوراق مسکن خبر داد. در طرح بانک ملی که شباهت زیادی به طرح بانک مسکن دارد، کسانی که میل به به کسب سود زیاد از قیمت متعارف سود سپرده های کوتاه مدت سرمایه گذاری دارند، منابع مالی خود را در حساب سپرده سرمایه گذاری طرح مسکن سپرده گذاری می کنند و علاوه بر کسب ۱۰ درصد سود سالانه، با شرایطی اوراق مسکن نیز دریافت کرده و با فروش اوراق در فرابورس، سود سپرده گذاری خود را ۳ تا ۴ درصد نسبت به سود متعارف سپرده های کوتاه مدت زیاد کردن می دهند. آنها همچنین می توانند اوراق خود را نفروشند و شخصا از آن بابت دریافت وام مسکن از بانک ملی استفاده کنند. منابع پرداخت وام مسکن از محل اوراق در بانک ملی نیز از محل سپرده های جذب شده است در این حساب فراهم می شود. بانک ملی سه مدل را جهت پرداخت اوراق به این حساب ها طراحی کرد که فعلا یک مدل آن با مخالفت بانک مرکزی روبه رو شده است و اجرا نمی شود.

در طرح مسکن یک، حداقل سپرده جهت افتتاح حساب ۱۶ میلیون تومان اعلام شده است و به ازای هر ۱۸ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان سپرده گذاری در این حساب به ازای هر ماه، یک فقره اوراق حق تقدم استفاده از تسهیلات ۵۰۰ هزار تومانی مسکن بانک ملی به دارنده آن تعلق می گیرد که اگر نیازی به آن نداشته باشد، می تواند آن را از کانال فرابورس به متقاضیان دریافت وام مسکن بدون سپرده بفروشد.

در عین حال سود سپرده کوتاه مدت سرمایه گذاری که طبق مجوز بانک مرکزی، ۱۰درصد است نیز به دارندگان این حساب پرداخت می شود؛ ضمن اینکه در این طرح بانک ملی مکلف است حتما اوراق را نیز با شرایطی که ذکر شد به دارندگان حساب پرداخت کند. در مدل دوم که فعلا با مخالفت بانک مرکزی روبه رو شده است و اجرایی نمی شود نیز کف سپرده گذاری در حساب طرح مسکن ۱۶ میلیون تومان است ولی به ازای هر ۲۲ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان سپرده گذاری در هر ماه، بعد از گذشت یک فصل به ازای هر ماه یک فقره اوراق به حساب تعلق می گیرد.

۵ تفاوت اوراق «مسکن» و «ملی»

سود سپرده در این مدل ۱۲ درصد پیشنهاد شده است که عایدی از محل فروش اوراق نیز به آن اضافه می شود و بانک در اینجا نیز به پرداخت اوراق الزام دارد. در مدل سوم طرح مسکن بانک ملی، حداقل سپرده ۵ هزار تومان تعیین شده است و پرداخت اوراق مشروط به برخورداری از شرایطی است که بانک در نظر دارد. بنابراین بانک تعهدی به پرداخت اوراق ندارد و فقط سود ۱۰ درصدی را تضمین می کند. البته اگر حسابی با توجه به میزان مانده در هر یک از شعب در اولویت قرار بگیرد، بعد از یک سال معادل یک برابر موجودی تا سقف ۳۸ میلیون تومان اوراق تسهیلات دریافت می کند. به عنوان مثال اگر فرد همان سپرده ۱۸ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان را که در مدل اول جهت دریافت یک فقره اوراق در ماه معرفی شد در نوع سوم حساب طرح مسکن سپرده گذاری کند، بعد از گذشت یک سال معادل ریالی سپرده خود اوراق تسهیلات دریافت می کند، یعنی از ۳۶ فقره اوراق برخوردار خواهد شد. در بانک مسکن نیز در حال حاضر به دو شکل اوراق مسکن به حساب های موسوم به «سپرده ممتاز» تعلق می گیرد. شکل اول همچون مدل اول بانک مسکن است ولی در شکل دوم که به مدل سوم بانک ملی شباهت زیادی دارد، بعد از گذشت یک سال معادل ریالی ۲۷ درصد از سپرده ممتاز، اوراق به دارنده حساب پرداخت می شود.

سقف تسهیلات خرید مسکن از محل اوراق و بدون نیاز به سپرده گذاری در بانک مسکن در شکل فردی در تهران، شهرهای بزرگ و مراکز استان ها و نیز سایر نقاط شهری به ترتیب ۹۰، ۸۰ و ۷۰ میلیون تومان است که در قالب یک فقره وام ۶۰، ۵۰ و ۴۰ میلیون تومانی در هر یک از سه دسته نقاط شهری و نیز ۲۰ میلیون تومان وام جعاله و ۱۰ میلیون تومان تسهیلات بدون نیاز به سپرده گذاری و بدون نیاز به خرید اوراق قابل پرداخت هست. سقف تسهیلات زوجین نیز در بانک مسکن به ترتیب ۱۴۰، ۱۲۰ و ۱۰۰میلیون تومان است که در قالب دو فقره وام ۵۰ میلیونی در تهران، دو فقره وام ۴۰ میلیونی در شهرهای بزرگ و مراکز استان ها و نیز دو فقره وام ۳۰ میلیونی در سایر نقاط شهری پرداخت می شود و به این ارقام ۲۰ میلیون تومان جعاله و دو فقره وام ۱۰ میلیونی بدون سپرده گذاری و بدون نیاز به خرید اوراق نیز اضافه خواهد شد.

به گزارش دنیای اقتصاد ؛ دومین مسیر عرضه اوراق تسهیلات خرید مسکن، برابر متقاضیان گشوده شد. متقاضیان وام بدون سپرده مسکن که تاکنون تنها به اوراق بانک مسکن با نما

این در حالی است که سقف تسهیلات مسکن بانک ملی در حالت زوجین و انفرادی بدون احتساب جعاله و بدون سپرده با بانک مسکن یکسان هست؛ ولی تسهیلات جعاله پرداختی به متقاضیان در بانک ملی در حال حاضر ۱۰ میلیون تومان است و در این بانک تسهیلات بدون نیاز به خرید اوراق و بدون سپرده گذاری که بانک مسکن به متقاضیان وام اوراق می پردازد، قابل پرداخت نیست. بنابراین سقف تسهیلات از محل اوراق در بانک ملی در حالت انفرادی ۷۰، ۶۰ و ۵۰ میلیون تومان و در حالت زوجین ۱۱۰، ۹۰ و ۷۰ میلیون است که بر اساس نوع منطقه شهری به متقاضیان پرداخت می شود.

۵ تفاوت اوراق تسهیلات دو بانک ملی و مسکن

به گزارش «دنیای اقتصاد»، میان دو نوع تسهیلات از محل اوراق که اکنون از طریق دو بانک ملی و مسکن قابل پرداخت هست، تفاوت هایی وجود دارد. نخستین و بااهمیت ترین تفاوت در «سقف وام» هست. همان گونه که پیش تر تشریح شد، با توجه به اینکه میزان جعاله بانک ملی نصف بانک مسکن بوده و تسهیلات بدون سپرده و بدون اوراق ۱۰ میلیون تومانی نیز صرفا به بانک مسکن تخصیص داده شده است دارد، سقف تسهیلات مسکن از محل اوراق میان این دو بانک متفاوت است.

۵ تفاوت اوراق «مسکن» و «ملی»

تفاوت دوم به «مدت بازپرداخت وام» بازمی گردد. سقف تسهیلات خرید مسکن از محل اوراق در هر دو مدل ۱۲ ساله و با سود ۵/ ۱۷ درصد تعیین شده است هست، ولی مدت بازپرداخت جعاله بانک مسکن ۵ ساله تعیین شده، در حالی که مدت بازپرداخت جعاله بانک ملی ۳ ساله هست. سومین تفاوت در میزان اوراق تعلق گرفته به حساب های ممتاز بانک مسکن در مقایسه با حساب های طرح مسکن بانک ملی هست. در مدل بانک ملی بعد از یک سال معادل ریالی یک برابر موجودی تا سقف ۳۸ میلیون تومان اوراق به دارنده حساب تعلق می گیرد ولی در بانک مسکن بعد از گذشت یک سال معادل ریالی ۲۷ درصد از میزان سپرده، اوراق پرداخت خواهد شد.

تفاوت چهارم که جهت خریداران مسکن بسیار مهم هست، از بین بردن سقف سنی در وام مسکن بانک ملی هست. برابر مقررات فعلی بانک مسکن، تسهیلات از محل اوراق صرفا به املاک تا ۲۰ سال ساخت از تاریخ صدور پروانه ساختمانی پرداخت می شود و املاک ۲۰ تا ۲۵ ساله نیز می توانند حداکثر ۳۵ میلیون تومان وام از محل اوراق دریافت کنند. ولی املاک بیش از ۲۵ سال هرگز امکان برخورداری از وام بانک مسکن را ندارند. این در حالی است که بانک ملی سقف سنی آپارتمان جهت استفاده از وام بدون سپرده را از بین بردن کرده و این نوع وام مسکن صرفا بر این اساس که رقم آن تکافوی حداکثر ۸۰ درصد از ارزش نهایی ملک را داشته باشد، پرداخت می شود. تفاوت پنجم دو نوع دسترسی به تسهیلات بانک مسکن نیز فقدان دو اهرم کنترل سفته بازی و تقاضای سرمایه ای در بازار اوراق بانک ملی است.

بانک مسکن به منظور ایجاد محافظ قیمتی جهت اوراق مسکنی که به اعتبار سپرده های ممتاز خود منتشر کرده هست، دو اهرم را طراحی کرده که یکی از آنها ممنوعیت مبادله اوراق تا چهار ماه بعد از خرید و دیگری تعیین سقف روزانه خرید تا ۲۴۰ فقره اوراق هست. بانک مسکن با استفاده از این دو ابزار توانسته قیمت اوراق در یک سال گذشته را با وجود بازگشت رونق به بازار مسکن، تا حد زیادی کنترل کند. تابستان سال ۹۵ قیمت اوراق مسکن به مرز ۱۰۰ هزار تومان هم رسیده بود ولی با سیاست های عرضه و تکیه بر ابزارهای کنترل تقاضای سفته بازی قیمت اوراق از آن وقت به بعد کنترل شد و از ابتدای امسال نیز به پایین ترین حد خود در بیش از یک سال گذشته رسیده هست، طوری که اکنون هر فقره اوراق تسهیلات بانک مسکن در فرابورس حدود ۶۳ هزار تومان مبادله می شود. ولی بانک ملی فعلا چنین ابزارهایی را به کار نگرفته و خرید و فروش اوراق با هر تعداد و بلافاصله بعد از خرید، ممکن و میسر است و این عنوان نگرانی راجع به موج سواری روی قیمت اوراق «تملی» در ماه های آینده را زیاد می کند.

به گزارش «دنیای اقتصاد»، هر سال در کل کشور ۱۰۰ هزار نفر از محل اوراق تسهیلات مسکن منزل دار می شوند و این در حالی است که تقاضای خرید مسکن در کشور اکنون بین ۷۰۰ هزار تا یک میلیون واحد هست. از سال ۸۸ که اوراق تسهیلات در بانک مسکن ایجاد شد تاکنون ۳۲ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان تسهیلات مسکن از این محل به ۷۴۵ هزار متقاضی پرداخت شده است هست. دیروز مقامات بانک ملی اعلام کردند در طول سه ماه گذشته، حدود ۱۵ هزار فقره اوراق تسهیلات مسکن بانک ملی انتشار یافته که با نماد «تملی» اکنون در فرابورس قابل معامله شده است هست. این در حالی است که بانک مسکن با توجه به سابقه زیاد در این عرصه، اکنون حدود ۶ میلیون فقره اوراق مسکن انتشار یافته و قابل مبادله در فرابورس دارد و در نتیجه فعلا بخش ناچیزی از بازار اوراق مسکن در اختیار بانک ملی قرار دارد. ولی این میزان با پرداخت اوراق در ماه های آینده تقویت خواهد شد.

سه پیشنهاد بورسی جهت بازار ملکی

روز گذشته ندا بشیری، مدیر ابزارهای نوین مالی شرکت فرابورس کشور عزیزمان ایران از پیگیری جهت ایجاد ابزارهای نوآورانه در بازار ملک خبر داد و مشخصا از سه تدبیر بورسی جهت بازار ملکی یاد کرد که بعد از تکمیل طراحی، به نهادهای تصمیم ساز همچون بانک مرکزی پیشنهاد خواهد شد. پیشنهاد و تدبیر اول این است که مبلغ تسهیلات به شکل تابعی از ارزش ملک متغیر باشد؛ به عنوان نمونه میزان تسهیلات تا سقف مشخصی از ارزش ملک (به عنوان مثال ۸۰ درصد) به متقاضی پرداخت شود. پیشنهاد دوم ایجاد مسیری جهت پرداخت تسهیلات به املاک غیرمسکونی بوده و پیشنهاد سوم، ورود بانک ملی به بازار انتشار اوراق رهن ثانویه (MBS) است که طی آن بانک ملی تسهیلات مسکن پرداخت شده است در سال های گذشته را از طریق عرضه اوراق در فرابورس، تنزیل و نقد می کند تا نقدینگی کافی جهت پرداخت دوباره وام مسکن فراهم شود.

واژه های کلیدی: بازار | میلیون | تسهیلات | میلیونی | روز گذشته | سود سپرده | تسهیلات مسکن | سرمایه گذاری

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : blogzz