علاقه – سود نشستن افراد عاشق شخصیت افراد

علاقه – سود: نشستن افراد عاشق شخصیت افراد نشانه شخصیت سرگرمی فال شخصیت شناسی

گت بلاگز اخبار اقتصادی و بازرگانی رکورد 39 ماهه فروش آپارتمان

تحقق سه پیش‌بینی هم‌جهت راجع به بازار مسکن  خیز غیرتورمی معاملات مسکن در تهران 

رکورد 39 ماهه فروش آپارتمان

رکورد 39 ماهه فروش آپارتمان

عبارات مهم : بازار

تحقق سه آینده نگری هم جهت راجع به بازار مسکن

خیز غیرتورمی معاملات مسکن در تهران

به گزارش دنیای قتصاد ؛فروش آپارتمان در پایتخت کشور عزیزمان ایران با عوض کردن اوضاع بازار معاملات ملک در میانه تابستان، رکورد زد. مرداد امسال، بیش از 16 هزار و 700 واحد مسکونی در پایتخت فروخته شد که بالاترین حجم معاملات ماهانه در 39 ماه اخیر محسوب می شود و از پیشروی بازار تا مرز «رونق» حکایت دارد. عبور معاملات ماهانه از 17 هزار واحد و تکرار آن جهت حدود یک فصل، می تواند علامت بروز رونق تلقی شود. رشد 23 درصدی فروش ملک نسبت به تیرماه با ریزنوسان ماهانه –7/ 0 درصد- همراه بوده که بیانگر خیز غیرتورمی معاملات است.

رکورد 39 ماهه فروش آپارتمان

بازار معاملات مسکن در میانه تابستان، بعد از دست کم یک سال «توقف» در فاز پیش رونق، به «مرز رونق» رسید. گزارش «دنیای اقتصاد» از آمارهای دفتر برنامه ریزی و اقتصاد مسکن راجع به تازه ترین اوضاع بازار ملک در پایتخت کشور عزیزمان ایران حاکی است ماه گذشته، فروش آپارتمان در تهران، «رکورد» زد به طوری که بیشترین حجم معاملات خرید مسکن، بعد از 39 ماه، جهت مرداد 96 به ثبت رسید.

مرداد امسال، 16 هزار و 758 واحد مسکونی در شهر پایتخت کشور عزیزمان ایران فروخته شد که این حجم معامله ماهانه خرید ملک، از ابتدای خرداد 93 تاکنون، بی سابقه بوده هست. پیش تر، رکورد بیشترین حجم معامله آپارتمان در تهران، جهت اردیبهشت 93 با فروش 22 هزار و 118 واحد مسکونی به ثبت رسیده بود که اگر چه این حجم فروش در آن زمان، فوق العاده اوج ارزیابی می شد ولی با توجه به شکل گیری دوره رکود مسکن از اواسط سال 92، رکورد فروش اردیبهشت 93، نوعی واکنش‌ها سنتی بازار ملک ناشی از ماه شبه تعطیل فروردین بوده است که معمولا در همه سال ها با دامنه های متفاوت، تکرار می شود.

تحقق سه پیش‌بینی هم‌جهت راجع به بازار مسکن  خیز غیرتورمی معاملات مسکن در تهران 

به این ترتیب، کارنامه معاملات مسکن مرداد 96، نخستین ماه متفاوت –پرفروش- در بازار ملک از رکود 92 تاکنون محسوب می شود که «تحقق» سه آینده نگری هم جهت راجع به این بازار را نشان می دهد. طی سه سال اخیر، میانگین حجم معاملات خرید آپارتمان در تهران، کمتر از 13 هزار واحد در ماه بوده هست. در یک سال گذشته نیز که بازار وارد فاز پیش رونق شد، اگر چه رشد حدود 5 درصدی در میزان فروش واحد مسکونی در پایتخت کشور عزیزمان ایران –رشد نقطه ای به معنی تغییرات حجمی نسبت به ماه مشابه سال قبل- اتفاق افتاد ولی حجم ماهانه معاملات تا پیش از مرداد امسال، از حول و حوش 15 هزار واحد بالاتر نرفت.

بررسی های «دنیای اقتصاد» راجع به اوضاع فعلی بازار معاملات مسکن، با استناد به میانگین میزان فروش ماهانه آپارتمان در سال های 90 و 91 حاکی است: نبض معاملات ملک، علامت «آستانه رونق» را نشان می دهد. در سال های اوج رونق مسکن -90 و 91- ماهانه به طور میانگین بیش از 17هزار واحد مسکونی در شهر پایتخت کشور عزیزمان ایران به فروش می رسید. کارشناسان مسکن، جهت تشخیص عوض کردن فاز بازار معاملات، یک نشانه شکل گیری رونق در معاملات را رشد حجم فروش به حول و حوش 17 هزار واحد در ماه و استمرار آن جهت حداقل سه ماه متوالی عنوان می کنند.

در حال حاضر، اوضاع بازار معاملات ملک در پایتخت بر اساس کارنامه مرداد 96 –نزدیک شدن حجم معاملات مرداد به تراز 17 هزار واحد- حکایت از «حرکت رو به جلو در مسیر پیش رونق به سمت فاز رونق» دارد. در صورت تکرار کارنامه فروش ماه میانی تابستان در شهریور، بازار معاملات مسکن در نیمه سال 96، وارد فاز رونق خواهد شد. با این حال، احتمال افت خفیف در میزان فروش آپارتمان در ابتدای پاییز ناشی از آخر فصل مهم نقل و انتقال ملکی وجود دارد ولی در صورت اوج بودن حجم معاملات از حداقل 14 تا 15 هزار واحد مسکونی در ماه، بازار تا شب عید در فاز رونق تثبیت خواهد شد.

رکورد 39 ماهه فروش آپارتمان

«ریزنوسان» در قیمت مسکن

خیز معاملات مسکن در مرداد، به شکل غیرتورمی اتفاق افتاد. به گزارش «دنیای اقتصاد»، به رغم رشد 23 درصدی میزان فروش آپارتمان در مرداد نسبت به تیر امسال، میانگین قیمت مسکن در تهران، کمتر از یک درصد، با تغییرات ماهانه روبه رو شد. میانگین قیمت مسکن در پایتخت کشور عزیزمان ایران از 4 میلیون و 570 هزار تومان در تیرماه امسال به 4 میلیون و 600 هزار تومان عوض کردن کرد که «ریزنوسان» 6/ 0 درصدی در فاصله دو ماه اول تابستان را نشان می دهد. میانگین قیمت مسکن در عین حال به علت ریزنوسانات یک سال اخیر، در حال حاضر 6 درصد زیاد از مرداد سال گذشته هست. مرداد پارسال، میانگین قیمت آپارتمان در تهران، مترمربعی 4 میلیون و 330 هزار تومان گزارش شده است بود.

تحقق سه پیش‌بینی هم‌جهت راجع به بازار مسکن  خیز غیرتورمی معاملات مسکن در تهران 

تحقق آینده نگری

«دنیای اقتصاد» طی ماه های اخیر و از ابتدای امسال، در سه گزارش آینده نگری کرده بود: معاملات خرید مسکن در پایتخت کشور عزیزمان ایران طی نیمه اول 96، بدون بازگشت به فاز رکود، در مسیر پیش رونق، حرکت رو به جلو را تجربه می کند. نخستین پیش بینی، در قالب یک نظرسنجی از کارشناسان در فروردین امسال اعلام شد: بازار معاملات مسکن در نیمه اول 96، در مسیر «بهبود» حرکت خواهد کرد ولی بروز کامل رونق، چندان قابل انتظار نخواهد بود. دومین آینده نگری نیز در اوایل خرداد مطرح شد مبنی بر اینکه، اگر تسهیلات تازه خرید مسکن –مصوب شورای پول و اعتبار در اردیبهشت 96- عملیاتی شود، فاز پیش رونق در تابستان شدت یافتن می شود.

سومین آینده نگری نیز در اوایل تیر امسال، به واسطه برآیند صفر نوسانات قیمت مسکن در بهار و همچنین ورود محرک فرعی ولی موقتی به بازار تامین مالی تقاضای خرید مسکن، از سوی «دنیای اقتصاد» مطرح شد. این آینده نگری حکایت از آن داشت که تاریخ اعتبار سه ماهه جهت پرداخت وام 20 میلیونی، باعث ورود تقاضای مصمم به خرید به بازار معاملات مسکن و رشد خفیف حجم معاملات در تابستان خواهد شد. اکنون، این سه پیش بینی، با خیز معاملات در مرداد، محقق شده است است.

رکورد 39 ماهه فروش آپارتمان

6 عامل پیشران معاملات مسکن

بررسی های «دنیای اقتصاد» از عوامل پیشران بازار معاملات مسکن در مسیر رونق به لحاظ حجم معاملات خرید و فروش آپارتمان های مسکونی نشان می دهد، رشد 23 درصدی ماهانه در حجم معاملات، بیش از هر چیز به 6 عامل مهم بستگی دارد که مجموعه این عوامل موجب شده است است هم اکنون بازار معاملات مسکن در مرز رونق قرار بگیرد. نخستین و بااهمیت ترین عامل پیشران معاملات مسکن در مسیر رونق، «تغییر قیمت سود در بازارهای رقیب» است.مرداد ماه امسال زمزمه کم شدن قیمت سود سپرده های بانکی که از چند ماه قبل مطرح شده است بود، منشتر شدن اخبار رسمی از سوی مراجع سیاست گذاری در بازار پول، راجع به کم کردن قریب الوقوع قیمت سود سپرده ها، منجر به بروز اثر روانی ناشی از این تصمیم در بازار مسکن طی دومین ماه از تابستان شد.

زمزمه کم شدن قیمت سود سپرده های بانکی درحالی مرداد ماه به اوج خود رسید که از چند ماه قبل منجر به ترغیب بعضی متقاضیان مصرفی به انتقال سرمایه های موجود در حساب های بانکی به بازار مسکن شده است بود که با اعلام رسمی مدیر کل بانک مرکزی درخصوص کم شدن قیمت سود سپرده های بانکی در نیمه مرداد ماه، حجم تقاضای خرید مسکن را زیاد کردن داد.به این معنا که آن دسته از متقاضیانی که عزم خرید واحدهای مسکونی داشتند ولی جذابیت قیمت بالای سود سپرده های بانکی مانع از ورود جدی آنها به بازار مسکن شده است بود با اوج گرفتن زمزمه ها وانتشار اخبار رسمی درخصوص اراده سیاست گذار پولی به کم شدن قیمت سودسپرده های بانکی، اقدام به انجام معامله در بازار خرید مسکن کردند.

ولی الله سیف، مدیر کل بانک مرکزی نیمه مرداد امسال اعلام کرد طی دو هفته آینده بخشنامه مربوط به بازگشت قیمت سود سپرده های بانکی به سطح 15درصد به همه بانک ها و موسسات مالی واعتباری ابلاغ می شود؛ متعاقب این تصمیم، تعداد قابل توجهی از متقاضیان خرید مسکن که جهت بهره مندی از سود زیاد در بازار پول تصمیم خود را جهت خرید مسکن به تاخیر انداخته بودند اقدام به خروج سرمایه ها از حساب های بانکی و ورود به بازار معاملات مسکن کردند.بازار معاملات خرید وفروش مسکن پایتخت در حالی طی مردادماه رشد ماهانه 23 درصدی را به لحاظ حجم معاملات خرید مسکن تجربه کرد که در خرداد و تیرماه حجم معاملات مسکن به ترتیب 7 و 4 درصد کم کردن یافت.

کارشناسان بازار مسکن معتقدند در مقطع زمانی فعلی با توجه به ابلاغ واجرایی شدن بخشنامه تازه بانک مرکزی درخصوص عملیاتی شدن قیمت سود مصوب تیرماه سال گذشته شورای پول و اعتبار، از یازدهم شهریور امسال، بازار معاملات مسکن بیشترین اثرپذیری را از این مناسبت تازه در بازار پول خواهد گرفت؛ طوری که طی شهریور ماه –ماه جاری- نیز انتظار می رود تحت تاثیر این موضوع، حجم معاملات مسکن با تحرک قابل توجهی از سوی خریداران روبه رو شود؛ به این معنا که انتظار می رود شهریور ماه نیز حجم معاملات خرید مسکن دست کم معادل حجم معاملات انجام شده است در مردادماه به ثبت برسد.

دومین عامل پیشران معاملات مسکن در مرداد امسال، به «ایجاد ثبات سیاسی ناشی از گزینش و استقرار دولت دوازدهم» برمی گردد؛ با مشخص شدن آینده سیاسی چهارسال پیش روی کشور و ثبات شرایط سیاسی، بازار مسکن نیز از این ثبات تاثیر گرفته و حرکت بازار مسکن در فاز پیش رونق که تحت تاثیر برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در بهار امسال با وقفه موقتی همراه شده است بود در مرداد با رشد ماهانه 23 درصدی در حجم معاملات خرید آپارتمان از سوی متقاضیان شتاب گرفت.

سومین عامل، «مشخص شدن چشم انداز اقتصادی جهت هر دوسمت متقاضی خرید و فروش در بازار معاملات مسکن تحت تاثیر استقرار دولت دوازدهم و اعلام برنامه های اقتصادی دولت جدید» هست؛ متقاضیان خرید و فروش واحدهای مسکونی که طی ماه های گذشته در نتیجه بروز نااطمینانی ناشی از مشخص نبودن آینده سیاسی و اقتصادی کشور، به گونه ای کاملا محتاطانه اقدام به ورود به بازار مسکن می کردند با از بین رفتن این نااطمینانی در نتیجه استقرار دولت دوازدهم، تحرکات خود را در بازار ملک زیاد کردن دادند که همین عنوان خود را با رسیدن حجم معاملات خرید مسکن در مردادماه به مرز رونق(نزدیک به 17 هزار معامله خرید مسکن طی یک ماه)نشان داد.

چهارمین عامل به «خصلت طبیعی ماه میانی تابستان(مردادماه)در میان سایر ماه های سال» درخصوص حجم معاملات مسکن برمی گردد؛ درحالی که همواره فصل تابستان به عنوان فصل طلایی جابه جایی در بازار مسکن آشنا می شود، اوج انجام معاملات مسکن معمولا مربوط به میانه تابستان یعنی مردادماه هست؛ معمولا متقاضیان خرید مسکن در تیرماه جست و جوهای خود جهت اطلاع از سطح قیمت ها و همچنین یافتن فایل ها و مناطق مناسب مطابق با شرایط و سلایق خود را شروع کرده ولی در مردادماه اقدام به گزینش گزینه نهایی و خرید آن می کنند.

این عنوان به طور معمول در همه سال ها تکرار می شود.بنابراین بخشی از رشد ماهانه 23 درصدی حجم معاملات مسکن ناشی از این خصلت طبیعی هست. عامل پنجم پیشران بازار معاملات مسکن در مردادماه امسال به «برآیند صفر نوسانات بهاری قیمت مسکن» مربوط می شود؛ نوسانات قیمتی بازار مسکن طی سه ماهه ابتدایی امسال به گونه ای رقم خورد که ابتدای تیرماه میانگین قیمت مسکن به سطح میانگین قیمت هر مترمربع مسکن در اسفندماه یعنی مترمربعی 4 میلیون و 570 هزار تومان رسید.

ششمین عامل که به نوعی محرک فرعی موقتی جهت خرید مسکن محسوب می شود به ماجرای زیاد کردن 10 میلیون تومانی وام جعاله(تعمیرات)مسکن مربوط می شود؛ آخرهای بهار امسال، وام جعاله مسکن از 10 به 20 میلیون تومان زیاد کردن یافت، ولی تعیین اعتبار 3 ماهه جهت دریافت وام جعاله 20میلیون تومانی-پرداخت وام جعاله 20 میلیونی تنها تا آخر شهریور ماه-منجر به زیاد کردن استقبال متقاضیان خرید مسکن با استفاده از تسهیلات، از معاملات آپارتمان شد.اوایل تابستان آینده نگری شد با ایجاد این محرک موقتی، حجم معاملات مسکن در نیمه دوم تابستان زیاد کردن یابد.

در کنار این 6 عامل، اعمال دو تاکتیک « ترغیب به سرمایه گذاری در بازار مسکن» و همچنین « تشویق به اعمال تخفیف در قیمت های پیشنهادی فروش آپارتمان» از سوی واسطه های ملکی در زیاد کردن حجم معاملات خرید مسکن موثر واقع شد.

واژه های کلیدی: بازار | تابستان | تابستان | آپارتمان | اخبار اقتصادی و بازرگانی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : blogzz